Az ökológiai gazdálkodás meghatározásánál általánossá vált, hogy az ökológiai gazdálkodásban tilos a műtrágya használata. Ugyanakkor félreértésre adhat okot, hogy az engedélyező hatóság olyan készítményeket is engedélyez az ökológiai gazdálkodásban, melyeket a műtrágyák közé sorol. Ez a példa is felhívja a figyelmet az ökológiai gazdálkodásban engedélyezett szerlistákkal kapcsolatos ellentmondásokra.
Kiadványunk elsősorban az ökológiai gazdálkodásban felhasználható, fűrészport, fahamut tartalmazó szereket, készítményeket, technológiákat részesíti előnyben.
Ugyanakkor ismertetünk néhány olyan készítményt is, amely még nem szerepel az ökológiai gazdálkodásban engedélyezett szerlistákban – vagy azért, mert összetétele alapján valóban tilos használni, vagy a nem egyértelmű hatósági besorolás miatt még nincs ott.
Ezekből az ökogazdálkodásban még nem engedélyezett készítményekből a tiltott szerek elhagyásával, viszonylag kis kutatás-fejlesztési munkával új készítmények lennének kifejleszthetők, amelyek már megfelelnének az ökogazdálkodás előírásainak. A készítményeket azért nem vettük ki a kötetből, hogy a kiadványt egyrészt hasznosítani tudják a nem biogazdálkodók is, másrészt hogy bemutassuk a fűrészpor és a fahamu széleskörű felhasználási lehetőségeit.